Virtuální procházka po českých hvězdárnách

Internet umožňuje mnohé, ale to nejpodstatnější je, že můžete najít to, co potřebujete, ať už je to kdekoliv na světě. Ve virtuálním světě internetu totiž neexistují hranice. Chcete se projít po národních parcích ve Spojených státech? Není problém. Rádi byste se podívali jaké přírůstky má Kongresová knihovna? Stačí zadat správnou adresu.

Pochopitelně to vše platí i o astronomii. Zajímá vás, co se právě děje v NASA? Jaké jsou nejnovější objevy Hubblova kosmického dalekohledu? To vše vám internet zprostředkuje na obrazovce vašeho monitoru. To znamená, že vlastně nemusíte opustit pohodlí vašeho domova či vaší kanceláře a podívat se po celém světě.

A proč si tedy nezajít na takovou virtuální procházku po českých hvězdárnách, při které nepotřebujete automobil, vlak ani autobus a dokonce žádného průvodce. Najdete však na takové procházce vůbec něco zajímavého? Ale ano. České hvězdárny jdou s dobou a mnoho z nich své stránky na internetu má.

Tak se vám na internetu představuje Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, kde najdete nejen informace o samotné hvězdárně, ale i o chystané cestě za úplným zatměním Slunce v roce 1999. Také hvězdárna Úpice umožňue svojí návštěvu přes síť.

Často updatované, to znamená doplňované a aktualizované, stránky má zase kupříkladu Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti, která vám umožní prohlédnout si budovy i interiéry hvězdárny v Českých Budějovicích, ale i pobočku na nedaleké Kleti s jejím přístrojovým vybavením. Je zde také mnoho informací pro ty, kteří se zajímají o výzkum meziplanetární hmoty. Nechybí ani seznam všech planetek objevených na zdejší observatoři.

Velmi pěkně vedenou prezentaci na internetu má Hvězdárna a planetárium VŠB-TU v Ostravě, kde si můžete prohlédnout prostory planetária nebo třeba přečíst aktuální číslo zpravodaje hvězdárny. Při procházce po virtuální ostravské hvězdárně narazíte i na snímky pořízené zdejší CCD kamerou.

Také další z větších hvězdáren Hvězdárna Valašské Meziříčí, umožní virtuálnímu návštěvníkovi prohlédnout si jí bez osobní návštěvy a navíc se seznámit s odbornými programy, které zde probíhají. Ve všeobecné známosti je především program pozorování Slunce v rámci projektu FOTOSFEREX.

Dá se říci, že téměř všechny hvězdárny, které se prezentují na Internetu, uvádějí na svých stránkách svůj program na aktuální období a připravované akce. Většina vám nabídne stručný přehled svojí historie a současnosti, vše doplněné fotografiemi. Některé z hvězdáren potom před virtuálním návštěvníkem neskrývají ani svůj odborný program a nejen, že ho vysvětlují, ale často z něj poskytují i výstupy v obrazové formě s komentářem. Seznam hvězdáren, které jsou k nalezení na Internetu, spolu s jejich internetovými adresami, najdete v připojené tabulce.

Takže pokud budete mít trochu času při vašich virtuálních procházkách po Síti, nerozpakujte se a navštivte některou z našich hvězdáren, třebaže leží na opačném konci Česka. Tvůrci jejich stránek z vás budou mít určitě radost.

České hvězdárny a planetária

Radek Mašata