Astronomická pozorování na internetu

Chtěli jste dnes večer pozorovat, ale je zataženo a prší? Nemáte doma velký dalekohled s fotoaparátem nebo kamerou, ale rádi byste měli "vlastní" detailní snímek nějakého astronomického objektu? Nemáte přístup k dalekohledu na blízké hvězdárně? Žádný problém. V době počítačem ovládaných dalekohledů, CCD kamer a Internetu můžete pro svá pozorování použít dalekohled třeba z jiného kontinentu a takový snímek pořídit z pohodlí svého pokoje.

Na Internet je totiž napojeno několik tzv. robotických (automatizovaných) dalekohledů, kterým je možné zadávat vlastní konkrétní pozorovací programy. Tyto dalekohledy byly původně určeny především akademické obci, resp. středoškolským a univerzitním studentům v rámci různých grantů (v těchto grantech se angažuje také NASA), ale do části přístrojového času umožňují přístup i běžným návštěvníkům Internetu, potažmo amatérským astronomům. Všechno, co potřebujete, je zřízená e-mailová schránka a trpělivost, protože všechno není zase až tak jednoduché, jak by to mohlo na první pohled vypadat.

Veškerá činnost automatizovaného dalekohledu (říkejme mu zkráceně třeba AD) probíhá bez lidského zásahu. AD, resp. jeho počítač, sám tvoří rozpis pozorovacích programů podle priorit objednavatele, ale také pořadí, ve kterém bude jednotlivé objekty pozorovat, provádí zpracování snímku i jeho zaslání objednavateli na jeho e-mailovou adresu. Běžný návštěvník je sice v mnoha směrech omezen (např. maximálním počtem pozorování na jednu noc, délkou expozice), ale to nelze provozovatelům vyčítat. Vzhledem k tomu, že jde ovbezplatné služby, mohly by být dalekohledy zcela zahlceny žádostmi anonymních uživatelů a doplatili by na to všichni.

Mezi nejpoužívanější a nejdostupnější AD na Internetu vvsoučasnosti zřejmě patří Bradfordský robotický dalekohled, Automatizovaný dalekohled Iowské univerzity, Dálkově ovládaný dalekohled v Santa Barbaře a Robotický dalekohled v Nassau.

Bradfordský robotický dalekohled

Tento dalekohled pracuje zcela automaticky na Bradfordské univerzitě. Jakýkoli uživatel Internetu si může objednat pozorování a průběžně sledovat vyřizování svého programu. Dalekohled má primární zrcadlo o průměru 46 cm a nachází se na vřesovištích vvZápadním Yorkshiru v Anglii, kde to není z hlediska počtu jasných nocí příliš ideální. Dalekohled se spouští jen při zcela ideálním počasí, a proto můžete na výsledek svého pozorování dosti dlouho čekat.

platnou e-mailovou adresu (dalekohled byl totiž často úmyslně zahlcován anonymními uživateli). Poté je vám přidělena priorita, se kterou dalekohled počítá při sestavování svého pozorovacího rozvrhu. Běžný návštěvník má prioritu 10, tedy nejnižší (nejvyšší je 0). Nízká priorita se projeví například v omezení délky expozice vašeho snímku, ale i rychlostí vašeho zařazení do rozvrhu.

Objekty k pozorování lze vybírat z předdefinované nabídky, kde jsou planety, Měsíc a množství deep-sky objektů. Vybrat si rovněž můžete délku expozice a případné použití několika filtrů. Předáním těchto údajů počítači končí aktivní fáze vašeho programu. Následně už nezbývá než čekat na doručení snímku.

Jak si vaše pozorování stojí můžete kdykoliv zjistit na aktuálním výpisu přijatých programů, stejně jako stav počasí v místě pozorování a grafy jeho vývoje.

Automatizovaný dalekohled Iowské univerzity

V tomto případě jde vlastně o dalekohledy dva, které jsou centrálně řízeny z katedry fyziky a astronomie Univerzity v Iowě. Jedním z nich je 18 cm refraktor umístěný v kampusu univerzity, druhým zrcadlový 0,5 m dalekohled umístěný v Arizoně. Primární použití těchto dalekohledů je pro výuku a výzkum pregraduálních studentů univerzity a jejích partnerských institucí. Limitované množství pozorovacího času je potom přístupné dalším učitelům, vědcům a všem, kteří se zajímají o astronomii a mají přístup k Internetu. Podíl poslední skupiny v poslední době pochopitelně výrazně roste.

Opět je nutností registrace, resp. získání kódu. Poté je možné zadat váš pozorovací program, který by neměl překročit pět objektů. Snímek získáte v ideálním případě během 24 hodin od podání žádosti.

Santa Barbara (Kalifornská univerzita)

Tento dalekohled byl zřízen pro studenty astronomie a astrofyziky, v součastnosti je k dispozici také Internetové veřejnosti. Jedná se o zrcadlový Cassegrain s průměrem 35 cm, na kterém začali studenti pracovat v roce 1988 a zprovoznili ho v roce 1992. Zatím se nachází na střeše budovy fyzikálního ústavu Kalifornské univerzity.

Ze skutečně odborných programů je vhodný zejména pro větší množství pozorování v určitém daném období (např. sledování proměnných hvězd).

Robotický dalekohled astronomické stanice Nassau

Další původně jen univerzitní 0,9metrový dalekohled, který slouží i Internetové veřenosti. Nutností je jako jinde registrace. Dalekohled nelze používat pro pozorování Slunce, Měsíce, planet a komet. Připravuje se připojení spektrografu, takže v dohledné budoucnosti bude možné provádět přes Internet i spektrografická pozorování.

Co pozorovat?

Zdánlivě triviální otázka, která by ovšem měla předcházet návštěvě jakéhokoliv AD. Pokud totiž budete chtít kupříkladu "vlastní" snímek mlhoviny M57, Měsíce nebo Marsu, budete nejspíš zklamáni. Množství barevnějších a kvalitnějších snímků totiž najdete ve většině astronomických časopisů a publikací a na Internetu. Aby mělo vaše pozorování větší vypovídací schopnost, je třeba pozorovací program skutečně pečlivě zvolit.

Dalekohledy na Internetu můžete dobře využít například pro krátko i dlouhodobé sledování proměnných hvězd (www. aavso.org), planetek, komet nebo objevování supernov :-)

Pokud se ale přesto budete chtít jen podívat, jak vypadají ve větším dalekohledu se CCD kamerou hodně i méně známé objekty, stane se vám pozorování přes Internet náplní pro mnoho nocí. A za okny vašeho pokoje může přitom klidně pršet.

Robotické dalekohledy

Radek Mašata