Téměř úplné zatmění Slunce na Kleti
aneb 1 % Slunce a celá Venuše

Asi před každého českého astronoma postavil 11. srpen 1999 dilema, zda a kam se vydat do pásu totality. Pro nás dilema o to horší, že hranice pásu totality byla vzdálena vzdušnou čarou pouhých šedesát kilometrů od hvězdárny. Výhledová předpověď počasí pro Rakousko však nebyla nikterak lákavá a jet někam dál pro nás znamenalo ztrátu nejlepších pozorovacích nocí kolem novu. A to pro nás, jako “sluníčkové” neprofesionály a zároveň profesionály v úplně jiném oboru astronomie znamenalo hodně. Takže jsme se rozhodli zůstat na Kleti a zároveň poskytnout návštěvníkům možnost vidět tak pozoruhodný úkaz jakým je 99 % zatmění Slunce z nejvýše položené české hvězdárny.

Ještě v úterý 10. srpna počasí nedávalo příliš naděje a technici šplhající v dešti kvůli instalaci zařízení pro přímý televizní přenos na stožár vysílače si asi mysleli svoje. 11. srpen 1999 se ovšem vyvedl jak náleží. Ráno se vyjasnilo a v 11:21 SELČ, kdy se Slunce začalo nořit do měsíčního stínu, byla obloha ozdobena jen sem tam nevýraznými mráčky. Dorazilo cca třista platících návštěvníků, tři televizní (ČT, ATV-NOVA, GIMI-Prima) a jeden rozhlasový štáb (ČRo-ČB). Všichni mohli spatřit zatmívající se Slunce i se slunečními skvrnami jak v projekci přes velký Zeissův 30cm refraktor, tak přímo přes sluneční filtr v malém 6,3cm také Zeissově refraktoru. Jak se blížila maximální fáze zatmění (12:43 SELČ), téměř všude v okolí Kleti začalo pršet. V Českých Budějovicích z bouřkových oblaků přímo lilo. Na Kleti bylo krásně, skrze listy stromů prosvítaly na zem srpečky Slunce. Pak se začalo ukázkově šeřit, ustal vítr, ochladilo se, a když ze slunečního kotouče zůstal nahoře jen ten poslední jednoprocentní oblouček, objevila se na skoro jasné obloze jihovýchodně pod Sluncem zářící Venuše. V šeru se automaticky rozsvítila signální světla na kleťském vysílači. Jen místní zvířátka nikterak specificky na zatmění nereagovala, a před návalem turistů se schovala už předem. Po chvíli se začalo opět rozednívat, Slunce pomalu vystupovalo ze stínu, návštěvníci se rozcházeli a ve 14:05 hodin SELČ celé nebeské divadlo skončilo.

Oba “usluncovaní” kleťští astronomové, Miloš Tichý a Zdeněk Moravec, odešli nejprve na oběd a pak ke svým počítačům, neboť tou dobou nastává na americkém kontinentu dopoledne a tamní planetkoví astronomové začínají zaplavovat internet svými nejnovějšími výsledky a výpočty. Večer už vypadala Kleť jako obvykle. Ba vlastně ne – Perseidy, narozdíl od zatmění Slunce klasický srpnový úkaz, nastolily otázku zda bude v nasnímaných CCD polích více planetek nebo meteorů. Ale letos Perseidy nebyly nic moc. Zato planetky ano: 1999 PH, PJ, PV, PW, PX, PY, PL4, PA5...

Jana Tichá