Musée des arts et métiers – Muzeum umění a řemesel

Pokud si uděláte výlet do Paříže a budete se rozhodovat, které muzeum či galerii navštívíte, tak by jste určitě neměli opomenout Muzeum umění a řemesel. Jde o muzeum techniky od 17. století až do dnešních dnů. Už stanice metra na trase 11 Arts et Métiers je, narozdíl od ostatních jednotvárných pařížských stanic, architektonicky velmi zdařilá, navozuje přímo atmosféru muzea. Obsahuje menší vitríny, kde jsou umístěny exponáty a nad vagóny metra jsou vidět části velkých ozubených kol. Stěny jsou pokryty jakoby snýtovaným plechem a měla jsem pocit, že se nacházím uvnitř obří turbíny.

Proč se vlastně zmiňuji o tomto muzeu v astronomickém časopise? Muzeum je rozděleno do několika tématických částí – vědecké nástroje, materiály, konstrukce, komunikace, energie, mechanika a doprava. Hned v první části expozice jsou vystaveny astroláby např. Gualteruse Arsenia (1569), celestiální sféry např. Josta Burgiho (asi 1580), různé sluneční hodiny atd. Expozice zahrnuje standardní míry v různých stoletích – délkové, objemové a hmotnostní. K spatření jsou i různé druhy teploměrů, Pascalovy kalkulátory, část laboratoře Lavoisiera, kde demonstroval vznik vody z plynů kyslíku a vodíku v přítomnosti elektrického výboje, mikroskopy a lodní hodiny. V závěru této první tématické části je instalován superpočítač Cray 2 (1985).

Vyjmenovávání všech druhů exponátů by bylo zdlouhavé, kouzelné jsou mechanické hračky, ale pokud budu porovnávat toto muzeum s Technickým muzeem v Praze, tak bych řekla, že se pěkně doplňují a člověk nebude určitě zklamán návštěvou. U některých exponátů si lze prohlédnout krátký několikaminutový film o tom, jak daný stroj pracuje, nebo základní fyzikální vysvětlení konkrétního jevu. Další výhodou je, že všechny popisky jsou dvoujazyčně – francouzsky a anglicky, což ve Francii zvykem moc nebývá.

Praktické informace:
Stanice metra Arts et Métiers
Conservatoire national des arts et métiers
60, rue Réaumur
75003 Paris
http://www.arts-et-metiers.net/

Kateřina Hofbauerová