Polární záře jsou k vidění prostřednictvím Internetu

Polární záře Nejen vědcům, ale všem zájemcům o astronomii a fyziku nabízí Internet pohled na aktuální polární záře. The National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) používá čtyři družice na polární oběžné dráze, všechny vybavené speciálními detektory energie Space Environment Monitor.

Uživatelé Internetu mohou rovněž využít polární družice NASA, která nese malou kameru nazývanou Ultraviolet Imager, snímkující – jak už název napovídá – ultrafialové světlo z polárních září.

Astronomové amatéři říkají, že data, která jsou nyní k dispozici na Internetu jsou inspirující. Díky nim teď vědí, kdy se mají sbalit, vyjít na mráz a zamířit na místo, odkud by měl být tento jistě uchvacující přírodní úkaz viditelný.

Informace z družice NOAA míří každých 105 minut do stanice v Gilmore Creek, odtud putují do výpočetního střediska na předměstí Washingtonu a následně do Space Environment Center (celý proces trvá kolem 45 minut), kde se obrázky polárních září aktualizují na webovém serveru zhruba každou hodinu.

Web server Space Environment Center vznikl před čtyřmi roky a stává se stále populárnějším a navštěvovanějším. Webové stránky s aktuálními snímky z družice navštěvuje denně 2000–4000 lidí, v době předpovězené zvýšené slunečmí činnosti (ta je za vznik polárních září "odpovědná") je to však až 10 000 uživatelů.

Pokud ovšem zrovna nebydlíte na Aljašce, v Kanadě nebo Skandinávii, zůstane ve většině případů u obrázku polární záře na obrazovce vašeho monitoru, přestože ji lze ve výjimečných případech spatřit třeba i z Česka.

Radek Mašata