Kosmonautika na Internetu

Kosmonautika je relativně mladý obor, ale neuvěřitelně rychle se rozvíjí a začíná pokrývat čím dál větší pole působnosti. Pokud chcete být přitom, společně odhalovat tajemství vesmíru a sledovat průběh misí, při kterých se používá ta nejmodernější technika, vaším průvodcem musí být právě Internet. Ten se za posledních několik let stal nezbytným zdrojem informací pro zájemce o lety do vesmíru a o oblasti s nimi spojenými.

Nejvíce stránek o kosmonautice na Internetu nalezneme samozřejmě v angličtině. Asi nejkvalitnějším informačním zdrojem jsou ty, které patří pod správu NASA nebo dalších kosmických agentur. Velkým informačním portálem pro americké pilotované lety je tzv. Human Space Flight – www.spaceflight.nasa.gov. Na úvodní stránce jsou uvedeny informace o aktuálním letu s odkazy pro další podrobnosti, stejně jako o letu nadcházejícím, kde je popisována jeho příprava a poslání, navíc vše v reálném čase. Kromě zajímavostí z kosmonautiky zde naleznete rozsáhlou obrazovou galerii z jednotlivých misí, pracovní programy posádek, manuály k řízení raketoplánu, či rady, jak se stát astronautem. Zajímavý je odkaz na tzv. Todays Spacefact, kde se každý den objevují aktuální zajímavosti z kosmonautiky. Odtud se lze dále proklikat na informace o mezinárodní vesmírné stanici ISS, vývoji techniky pro let na Mars, historii letů a také do galerie multimedií. Celý portál je ve velmi kvalitním provedení.

Vynikajícím zdrojem o celosvětovém dění je stránka www.spaceflightnow.com, kde naleznete nejaktuálnější zprávy z pilotovaných letů, letů kosmických sond, o vývoji nových nosičů a také zprávy z oblasti astrofyziky a z výzkumů prováděných ve vesmíru.

Pravděpodobně nejobsáhlejší encyklopedii o kosmonautice v anglickém jazyce naleznete na adrese www.astronautix.com. Stránka mapuje celou světovou historii kosmonautiky (můžete si například vyhledat informace o vývoji čínské, ruské či evropské kosmonautiky). V encyklopedii nechybí ani základní informace o světových kosmodromech, životopisy astronautů a články o vývoji a budoucnosti kosmonautiky.

V nejbližší době se mezi největší kosmické velmoci světa zařadí i Čína. Zajímavý a pravděpodobně nejobsáhlejší zdroj o čínské kosmonautice naleznete na webovské stránce www.geocities.com/CapeCanaveral/Launchpad/1921/.

Stránka www.space.com mimo řady zajímavostí z kosmonautiky a vesmíru přináší snímky povrchu Země pořízené především družicí Ikonos. Nabízí se pohledy z vesmíru na zajímavá místa v Africe, Americe, Evropě, Asii či Austrálii. Pravděpodobně nejnavštěvovanějšími jsou ty, které družice pořídila po teroristických útocích 11. září na New York a Washington.

V poslední době se oblíbenou činností stává pozorování přeletů družic. Údaje o jejich viditelnosti si lze zjistit na adrese www.heavens-above.com. Stačí si vybrat ze světových  lokací (např. Českou republiku), poté zadat název města a dostanete se na stránku, kde si vyberete objekty, které chcete pozorovat. Speciálně jsou tu označeny ty nejsledovanější – vesmírná stanice ISS a družice sítě Iridium. Po kliknutí na příslušný objekt se vám zobrazí tabulka, ve které naleznete datum a čas záblesku, dráhu letu a jasnost záblesku. Pokud jste však netrpělivý a chcete se podívat na nějaký záblesk družic již nyní, navštivte určitě českou stránku www.iridium.astronomy.cz. Stránka je věnována pozorování a fotografování záblesků komunikačních družic Iridium. Stačí kliknout na ikoně galerie a zobrazí se vám nespočet snímků pořízených pozorovateli z celé České republiky. Nedílnou součástí stránky jsou i informace, jak nejlépe záblesky pozorovat a fotografovat. Zájemci o pozorování se též mohou zapojit do mailové konference a získat tak další potřebné rady od zkušenějších pozorovatelů. Na této webové stránce však chybí předpovědi záblesků, ty ale vyhledáte na adrese www.synapse.hyperlink.cz/Iridium.

Tímto se dostáváme ke stránkám v češtině. Velice rád říkám, že jich tu několik je a to vcelku povedených. Zajímavosti z kosmonautiky najdeme téměř na všech stránkách českých hvězdáren a na stránce České astronomické společnosti, odkud se též můžete dostat na již zmiňovanou stránku o přeletech družic – www.astro.cz/insts. V databázi si vybereme některou z institucí (poblíž svého bydliště), na které klikneme a dostaneme se na stránku s informační tabulkou, pod kterou nalezneme  odkaz na předpovědi o přeletech družic. Klikneme na slově předpovědi a vzápětí se nám zobrazí stránka (v angličtině), ze které si vybereme objekt, který chceme pozorovat a za okamžik obdržíme údaje o přeletech pro námi vybranou lokalitu.

Zajímavé články s aktuálním děním se pravidelně objevují na serveru novinového deníku www.idnes.cz v rubrice Věda a technika. Nutno podotknout, že tyto články jsou psány spíše populární formou, a jsou tak určeny nejširší veřejnosti. Webová stránka www.iss.astronomy.cz přináší kompletní informace o Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Najdete tu důkladně popsány jednotlivé části stanice, časový rozvrh misí, prací a pobytů na stanici a samozřejmě nechybí ani informace o viditelnosti ISS nad územím naší republiky.

Jednou z nejlepších českých stránek je Malá encyklopedie kosmonautiky (MEK) na adrese www.mus.cz/~ales. Na úvodní stránce naleznete informace o aktuálním dění, další odkazy nás zavedou do historie, současnosti a budoucnosti kosmických letů a kosmonautiky v České republice. Na stránce jsou k dispozici i některé články převzaté z časopisu Letectví a kosmonautika. Vše je přehledně řazeno a doplněno spoustou obrázků. Probíhají tu i zajímavé diskuse na nejrůznější témata, do kterých se kromě zájemců o kosmonautiku zapojují i naši přední odborníci.

Na portálu Knihovny Akademie věd má svou stránku Mgr. Antonín Vítek – Space 40, adresa – www.lib.cas.cz/www/space.40/. Tato obsáhlá databáze obsahuje přehled všech úspěšných kosmických startů od roku 1957 do současnosti, popis jednotlivých funkčních družic a kosmických sond vypuštěných do vesmíru. Mimo jiné je zde vytvořena databáze všech astronautů s jejich stručným životopisem, zajímavý je i odkaz zániky a havárie, kde si po zadání letopočtu vyhledáte neštěstí v kosmonautice s jejich popisem. Tento přehled navazuje na knižní podobu Kosmonautika v roce ..., kterou vydávala Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy.

Nakonec bych chtěl zmínit alespoň dvě stránky pro fajnšmekry. Tou první je www.mujweb.cz/www/halousek/, která je věnována sběratelům podpisů kosmonautů. Autor zde fotografie s podpisy vystavuje, dokonce lze shlédnout i podepsané fotografie celých posádek některých misí. Stránka obsahuje i e-mailové adresy na členy posádky – Endeavour STS 108.

Pokud je vaším koníčkem filatelie zavítejte určitě na stránku www.spacestamps.baf.cz, která se věnuje kosmonautice na známkách. Najdete zde známky věnované jednotlivým misím a dále známky, které vydávaly státy světa k významným událostem v oblasti kosmonautiky. Samozřejmostí je i katalog, ve kterém si známku můžete prohlédnout, zjistit rok jejího vydání a prodejní cenu.

Výčet internetových stránek není v žádném případě vyčerpávající, existuje mnoho dalších dobrých stránek, ale na ty se většinou dostanete přes odkazy ze stránek zde uvedených. Při vyhledávání můžete využít i rozcestník www.caramba.cz nebo www.jdi.na/kosmonautika/, stačí si vybrat některý z odkazu (NASA, MIR, ISS, katalogy, družice, sondy, encyklopedie aj.) a brouzdat a brouzdat.

Ivo Zábojník