editorial – články – receze – novinky
Když v lednu 1986 proletěla sonda Voyager 2 v blízkosti planety Uran, vyslala záběry velmi monotónního tělesa. Nyní astronomové zjišťují, že atmosféra planety není zase tak zcela jednotvárná. Odborníci z chicagské a arizonské univerzity získali nové zábčry Uranu, na kterých je patrná tmavší oblast zhruba 35 stupňů jižné od rovníku, která připomíná velkou skvrnu na Neptunu, objevenou v roce 1989 při průletu Voyageru.
Velké množství anomálních krajinných útvarů na Marsu může být přiřazeno zalednění, včetně působení led a tající vody. Glaciální krajina se vyskytuje především jižně od -33° šířky a na Severní plošině, takže se nabízí pojmenování Jižní a Severní ledový štít. Hustota kráterů na zaledněných terénech ukazuje, že poslední ledová doba se odehrála v pozdější historii Marsu. To znamená, že Mars mohl mít relativně teplé, vlhké klima a hustou atmosféru mnohem déle, než se původně myslelo.
Na podzimní a zvláště zimní obloze můžeme i malými dalekohledy pozorovat spousta zajímavých objektů, a tak poznávat krásy blízkého i vzdáleného vesmíru. Planetární mlhoviny patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější z nich. Na zimní obloze jich můžeme pozorovat poměrné velké množství, záleží ovšem na tom, jak je astronom amatér, který se chce pozorování planetárních mlhovin věnovat, vybaven.
Veřejné osvětlení je nákladné, a přesto ne uspokojivé - ani pro obyvatele a návštěvníky osvětlených sídel, ani pro hvězdáře. Čistým hvězdářům by nejlépe vyhovovalo, kdyby se žádné osvětlení nepoužívalo, a kdyby byla ve městech za bezměsíčných nocí obloha tak plná hvězd a opásaná Mléčnou dráhou, jako uprostřed oceánu. Líbilo by se to někdy i jiným, kteří občas daleko od sídel pozvedají hlavu k nočnímu nebi a jsou jím okouzleni.
Po přibližně 80 let astronomové věřili, že Proxinia Centauri, hvězda po Slunci nej bližší, obíhá kolem dvojnásobného systému Alfa Centauri, který leží 2° 11\\\' severovýchodně od ní. Nyní dva britští vědci tvrdí, že to nemusí být pravda.
V této nové rubrice vám v každém čísle představím vždy jeden dalekohled, který zdobí některou z našich hvězdáren. Na začátek jsem zvolil na první pohled zvláštní dalekohled firmy Carl Zeiss Jena. Cočko-zrcadlový dalekohled systému Coudé, je instalován na hvězdárně ve Valašském Meziříčí, kde zaujímá místo v hlavní kopuli.
Spektroskopická pozorování kandidátů na kvasary prováděných 3.6m teleskopem ESO, vedly k objevu těsného páru jasných kvasarů, vzdálených od sebe 3 uhlové vteřiny. Současná pozorování tohoto páru dalekohledem NTT (New Technology Telescope) na La Silla objev potvrzují. Nový dvojitý kvasar může být zvláště vhodný k výzkumu plynných mračen v raném vesmíru.
Na přelomu zimy a jara, které začíná 20.3 v 21h 28min SEČ, se jako obvykle zavádí letní čas. Letos se 27.3. ve 2h SEČ posunou hodinky na 3h SELČ. V této rubrice uvádíme všechny časové lídaje v SEČ a platí pro 50° s.š. a 15° v.d.
Sdružení hvězdáren a planetárií a Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně pořádaly ve dnech 22. - 24. října 1993 v prostorách Hvězdárny ve Valašském Meziříčí 2. demonstrátorský seminář. Šlo o setkání spolupracovníků českých a jedné slovenské hvězdárny a jejich zaměstnanců. Demonstrátoři jednotlivých hvězdáren si zde mohli předat své zkušenosti s pozorováním pro veřejnost, dozvědět se něco nového a v neposlední řadě navázat nové kontakty.
Další kniha z edice obrazových atlasů, která čtenáři předkládá zajímavý globální pohled na vesmír. Kniha přináší informace o Zemi, Měsíci, planetách, hvězdách a o jejich soustavách a v neposlední řadě i o letectví a kosmonautice. Náročnějšího čtenáře spíše zaujmou vynikající ilustrace, včetně podrobných map planet.
To je úplný název expedice, kterou pořádá Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy. Na základě podrobného studia materiálů o Maroku, Španělsku a Francii vybral organizační výbor expedice předběžnou trasu. Počítá se na ní i s návštěvou geograficky a astronomicky zajímavých míst (např. observatoře Pie du Midi, Haute Provence, Calar Alto). Kromě pozorování zatmění Slunce je naplánováno také pozorování noční oblohy, a to jak z průsmyků Atlasu, tak z okraje Sahary.
Plán NASA na triumfální návrat k rudé planetě byl náhle přerušen na konci srpna 1993, když bylo se sondou Mars Observer ztraceno spojení. Sonda byla v té době pouhé tři dny před dosažením Marsu a už urazila 720 miliónů km za 11 měsíců od svého vypuštění 25. září 1992.