editorial – články – receze – novinky
Vážení čtenáři, právě držíte v ruce první číslo 6. ročníku. Ročníku, který se loučí s číslovkou 19 na začátku letopočtu. Ročníku, kterýje pro nás přelomový a mčl by být novým začátkem. K tomu samozřejmě potřebujeme Vaši podporu a přízeň, bez nich není možné u nás vydávat časopis pro astronomy amatéry. Doufáme, že nám je zachováte i v následujícím roce.
V posledním čísle Astropisu jsme se v článku Astrofotografie I seznámili s obecnými zásadami fotografování objektů vzdáleného vesmíru, nároky na přístrojové vybavení a se stručným přehledem nejběžnějších vhodných fotomateriálů. Tento článek je jako jeho doplňující část věnován fotografii objektů sluneční soustavy. Seznámíme se s možnostmi a metodikou fotografie Slunce. Měsíce, planet a těles v meziplanetárním prostoru. Podobně jako v článku Astrofotografie I i zde najdete doplňující informace o nárocích na přístrojové vybavení a použiti vhodných fotografických materiálů.
Spirální galaxie M 51 v Honících psech přes filtr R. Celková doba expozice 50 minut. 0.4 m reflektor. Máte-li tedy kameni připojenu k PC a vše proběhlo bez problému, můžete začít s vlastním snímkováním. Důležitým faktorem, celého pozorování je teplota čipu kamery. Výrobky firmy SBIG. tedy známé kamery ST-x mají až na model ST-4 možnost\'chlazení čipu Pcltierovým článkem \"(nebo jejich kombinací).
Tým vědců ze Státní University v New Yorku zpracoval 10 denní pozorování z Hubblova dalekohledu zamířeného na ílubblovo jižní daleké pole. Tato oblast se nachází v souhvězdí Tukana na jižní polokouli. Měření bylo uskutečněno NIC-MOS infračervenou kamerou a rudé posuvy byly získány z. fotomelrie daných galaxií v nižných oblastech IR spektra.
Vii; pozorovaní unitele v této rubrice prezentoval i vy. Příspěvky zasílejte na adresu redakce. na obálku připište Z pozorovacího deníku\". 28. prosince 1998. Praha - Hostivař (pod balkonem) 17.45 - 17.59 UT Přístrojové vybavení: Triedr 10x50. refraktor 6/70 cm Pozorovaný objekt: Měsíc. (SINUS IRIDUM).
Slunce O Připojeny graf znázorňuje průběh křivek předběžných Wolfových relativních čísel SIDC. Brusel (Rii a slunečního rádiového toku (SRP 2800 MHz). dvou astěji používaných indexu k vyjádřeni úrovně sluneční aktivity. Graf byl sestaven podle údajů publikovaných v cirkulářích Sunspot Bulletin. SIDC. Brusel (F-ditor P. Čugnon) No. 1-12/1998. 7. průběhu obou křivek jest zřejmét že sluneční aktivita postupně v/růstá od minima na ro/hraní minulého 22. jedenáctiletého cyklu a následujícího 23. sledovaného cyklu v roce 1996.
Internet umožňuje mnohé, ale to nejpodstatnější je, Že můžete najit to, co potřebujete, ať už je to kdekoliv na světě. Ve virtuálním světě internetu totiž neexistují hranice. Chcete se projít po národních parcích ve Spojených státech? Není problém. Rádi byste se podívali jaké nové přírůstky má Kongresová knihovna? Stačí zadat správnou adresu.
Ondřejovská hvězdárna se v minulosti objevila dvakrát na československých poštovních známkách. Poprvé to bylo 20. prosince 1957. kdy vyšla známka zobrazující sluneční radioteleskop s budovou slunečního oddělení v pozadí. Patřila však do série tří známek vydaných u příležitosti Mezinárodního geofyzikálního roku. Druhá známka se objevila až o 10 let později.
Díky stále sc rozvíjejícímu výzkumu Marsu se snaží spousta lidí přispět svou troškou do mlýna, tedy lépe řečeno - přiživit se. Na rozdíl od spousty braku, který zaplavuje knižní pulty, je tato knížka vědecky fundovaným spiskem, jehož aktuálnost je výrazně zvýšena dodatkem, který\\\' napsal Ing. Marcel Griin z pražského planetária.
V tomto období nastávají dvě elongace. Při východní elongaci V bře/nu je Merkur vidět večer a při dubnově /upadni clongaci ho 1/c pozorovat k ránu. Při nejvýhodnější březnové clongaci. jejíž maximum připadá na 3. března, bude Merkur viděl cca 10\" nad západním obzorem jako slabá nažloutlá hvězdička v záři zapadajícího Slunce. V dubnu je Merkur při východu Slunce jen pár siupňu nad obzorem.
Ve dnech 6. - 8. listopadu 1998 se Hvězdárna a planetárium M. Kopcmíka y Bruč na Kraví hoře staly dějištěm již třicátého setkáni profesionálních a amatérských astronomů zabývajících se výzkumem proměnných hvězd. Toto kulaté číslo samo vybízí k alespoň krátkému ohlédnuti do minulosti.
Mosty do jiných časových dimenzí Fyzika na Straní jedné a science fiction na druhé. Dnes jsou si nebezpečně blízko. V řešení Einsteinových rovnic pro černou díru může existovat průchod mezi dvěma vesmíry nebo mezi dvěma částmi stejného vesmíru. Fyzikové nazývají tuto strukturu Einsteinovým Roscnovým mostem. Jinak se mu také říká červí díra.
Vážená redakce. se zájmem jsem si v Astropisu 4( 1997). č. 3. sir. 23 píečell recenzi Petra Molíka na mou knihu Vesmír, jaký je. Oceňuji, že si recenzent všiml několika případů, kdy z autorsky již korigované počítačové sazby vypadly při elektronickém lámání celé řádky. což. text učinilo nesrozumitelným.
Pokud se někde píše o světových dějinách, začíná se zpravidla frázi \'již staří Řekové...\". Pokud pojednání je ale o nějaké prat\\ké pozoruhodnosti, lze většinou směle začít slovy \'již císař Karel IV.\" Protože tento článek má být o Štefánikově hvězdárně na Petříně, může začí nat stejně.
Pii/nám se. že druhy díl cyklu ASTRO 2001 jsem po úspěchu dílu prvního a příslibu dalších zlepšení ze strany jak autorů, tak i realizátorů očekával velmi netrpělivé. Má zvědavost byla ukojena, když. mi byl za účelem napsání tohoto článku svěřen druhý díl nazvaný \"Jak vesmír funguje?\" věnovaný především principům, na nichž, je založen vesmír. Připomeňme, že první díl trilogie, nazvaný \"Báječný vesmír\" přibližoval čtenářům nejzákladnější poznatky z oboru astronomie, (viz Astropis 4/%) Druhý díl dále rozvíjí základní vědomosti získané v první části, jejíž znalost však rozhodně není nutnou podmínku použití dílu druhého
V prosinci roknl997 měla zakončit svou misi sonda Galileo, která po dva roky neúnavně sbírala informace o perle sluneční soustavy - Jupiteru a jeho měsících. Obrazně řečeno, množství údajů, které tato sonda nasbírala, jí -.uchránilo život. Financování projektu bylo prodlouženo prozatím do prosince roku 1998. Pokračující mise probíhá pod označením GEM - Galileo Europa Mission.
Přibližně po roce přichází Supernova Cosmology Project (SCP). tým včdců pod vedením Saula Perlmuttera. s novými výsledky měření vzdáleností a rudých posuvu supernov typu la Zatímco před rokem byly publikovány pouze předběžné výsledky, založené na pouhých sedmi proměřených supernovách, letos již. analýza zahrnuje solidnější statistický soubor 42 objektů.
Legendární britský popularizátor astronomie Dr. Patrick Moore přijel 18. ledna večer do Prahy. Jak mnozí / Vás zaregistrovali, mířily jeho první krok) do televizního studia České televize, kde vystoupil v pořadu \"21\". Ale koukat se na obraz v televizi není rozhodné ono. Dr. Moore však dostál své pověsti vynikajícího popularizátora, a tak mělo několik desítek nadšenců možnost přímo vyslechnout jeho přednášku \"Sixty Years of Astronomy\", kterou proslovil 10. ledna v pražském planetáriu a 20. ledna v planetáriu brněnské hvězdárny.
Nová záhadná částice zanechala svoji slopu na observatoři Gran Sasso. Tato částice má 60král větší hmotu než proton, částice tohoto typu se nazývají W1MP (Weakly Interacling Massive Particles-slabč inlera-gující masivní částice). WIMP by mohly vyřešit problém s l/v. temnou hmotou ve vesmíru. Tímto problémem se zabývá skupina vědců nazvaná DAMA (DArk MAtler-temná hmota).
Japonská sonda nazvaná Nozomi (Naděje) opustila po 170 dnech svoji eliptickou dráhu okolo Země a začala svoji cestu k Marsu dlouhou 700 milionů kilometrů. Předpokládá se. že vstoupí do Maršový atmosféry v říjnu roku 1999. Tato sonda bude zkoumat Marsovu atmosféru.
IIST zachytil dosud nejdetailnější snímek nejznámější ze všech planetárních mlhovin: Prstencové mlhoviny M57. Mlhovina má asi 1 světelný rok (10\\\" km) v průměru a nachází se asi 2000 světelných lei v souhvězdí Lyry. Snímek HST byl pořízen 16. října 1998. Obrázek byl získán kombinací tří fotografií pořízených širokoúhlou a planetární kamerou 2.
Kdyby okolo hvězd v naší Galaxii existovaly mimozemské civilizace, tak bychom právě teď zjišťovali první náznaky jejich existence. To je teorie M. Livia. astronoma z STSCI (Space Telescope Science Institute), která byla publikována v Astrophysical Journal. Livio zdůrazňuje, že jeho teoretická práce nutně neznamená, že mimozemské civilizace skutečně existují, ale ukazuje, že nemohou být zamítnuty.
NGC 253 je velk spirální galaxie, na kterou se díváme téměř z boku. a patří mezi nejbližši galaxie nacházející se za místní skupinou galaxií. Je velmi jasná, má mag-niludu 7. Je to nejjasnější člen skupiny galaxií v Sochaři.