Astropis 3/1994

editorialčlánkyrecezenovinky


[editorial] Patina kolem díry

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
2
autor:
Zdeněk Potměšil, Radek Mašata

Patina kolem díry ( Zdeněk Potměšil) Svět nekončí v jediném bodě jenom se přelévá po zakřivených hranách prostoru a svítí jako vánoční stromeček byť by to všechno mělo jednou skončit pro nový počátek a nové tříštění dimenzí o entropii.


Maroko a zatmění Slunce

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
3–5
autor:
Michaela Kryšková

21. dubna vyrazila \"Expedice za zatměním Slun­ce - Maroko 1994\", dlouho a pečlivě připravovaná, z pražské Štefánikovy hvězdárny. Oficiální rozlou­čení a odjezd se poté odehrály na Staroměstském náměstí v Praze. S expedičními vozidly, rotely Liaz, jsme nejprve podnikli 7denní cestu po Evropě. Rotel je zkratka slov \"rolling\" a \"hotel\".

Dopad komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter aneb Jak jsme pozorovali kosmickou srážku století

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
6–10
autor:
Jakub Haloda, Radek Mašata, Marek Pelinka, Václav Laifr, Martin Rehák

Ve dnech 16.-22. července 1994 začaly největší planetu sluneční soustavy - Jupiter - bombardovat jednotlivé fragmenty komety Shoemaker-Levy 9. Tato zajímavá a snad vůbec první podobná událost srážky komety s planetou v dějinách pozorovací astronomie byla předpovězena už krátce po objevu komety.

Pařížská hvězdárna

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
11
autor:
Václav Laifr

Paříž, jedno z nejkrásnějších měst Evropy, které je již po staletí centrem politického i kulturního dění nejen Francie, ale i v evropském měřítku, a které nabízí nepřeberné množství architektonických pamá­tek i aktivit ve volném čase, se rozhodně nenechává zahanbit ani svou hvězdárnou.

Kulové hvězdokupy v galaxii M31

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
14–16
autor:
Jakub Haloda

Kulové hvězdokupy v galaxii M 31 Doposud jsme na našich toulkách po hvězdném nebi navštěvovali objekty, které byly součástí naší galaxie. Za ní se však rozkládá vzdálený vesmír, kde už amatérskými dalekohledy nespatříme ani jednu samostatnou hvězdičku. Je to svět blízkých i vzdálených galaxií - obřích hvězdných ostrovů, z nichž mnohé jsou velmi podobné té naší. Tyto objekty jsou tak vzdálené, že je můžeme pozorovat přinejlepším jako výraznější mlhavé obláčky.

ASTRONOMICKÉ PŘÍSTROJE - 3.

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
18
autor:
Jiří Kubánek

Tentokrát bych vám rád představil astronomické přístroje a jejich využití na naší nejvýše položené hvězdárně, kde jsou výjimečně dobré pozorovací podmínky. Kleť (1083 m n.m.), nejvyšší hora Blanského le­sa, leží asi 18 km jihozápadně od Českých Budějovic a 6 km severozápadně od Českého Krumlova. Hvězdárna se nachází zhruba deset metrů pod vrcholem na jižní straně vrchu, v nadmořské výšce asi 1070 m.

Obloha amatérsky (říjen, listopad)

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
19–23
autor:
Jiří Kubánek

LANETY Merkur: Planeta Merkur je 21.10. v dolní konjunk­ci se Sluncem, ale již několik dní poté ji můžeme spatřit ráno nad východojihovýchodním obzorem. Merkur je nejlépe pozorovatelný v první polovině listopadu, protože 6.11. je v největší západní elongaci (19° od Slunce).


[recenze] Přehled vybraných planetárních mlhovin

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
23
autor:
Radek Mašata

Tento spisek potěší především pozorovatele, protože jde o výběr planetárních mlhovin, na které mohou zaměřit své dalekohledy. Autor, Jakub Haloda, je spolupracovníkem Štefánikovy hvězdárny v Praze, kde získal i originální pozorovací materiál pro tuto práci. V přehledu je podrobně popsáno na čtyři­cet \"planetárek\", přiloženy jsou i hledací mapky.


[novinka] Dr. Mike Shara navštívil Prahu

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
11
autor:
Radek Mašata

V horkých srpnových dnech přijel do Prahy americký astronom Mike Shara, který pracuje ve Space Telescope Science Institute, tedy v týmu, který pracuje s Hubblovým kosmickým dalekohledem.

[novinka] Planeta u Beta Pictoris?

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
16
autor:
Václav Laifr

Dva francouzští astronomové podali nepřímý důkaz existence planety obíhající hvězdu beta Picto­ris (na jižní obloze), vzdálenou od nás 52 sv.r. Již od roku 1984, kdy byl objeven disk pevných částic, rozprostírající se do vzdálenosti 1000 AU od hvězdy, astronomové tuší, že by se zde mohly formovat planety.

[novinka] Černá díra v galaxii M87

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
16–17
autor:
Václav Laifr

Již dlouho existující domněnka, že černé díry s miliónkrát až miliardkrát větší hmotností než naše Slunce způsobují energetické emise aktivních galak­tických jader, byla potvrzena - alespoň se zdá - snímky z opraveného Hubblova kosmického dale­kohledu.

[novinka] Dovolená s dalekohledem 1994

ročník:
1994
číslo:
3
stránka:
17
autor:
Radek Mašata

Letos již popáté se konala akce organizovaná pražskou hvězdárnou - Dovolená s dalekohledem. Dovolené se účastní majitelé astronomických dale­kohledů se svými rodinami, takže ve Zhořci u Manětína v západních Čechách, kde se letos konala, pobíhala i spousta dětí a i na ně organizátoři mysleli s mnoha hrami a aktivitami.